Naturalne mydła – czym różnią się od zwykłych?

Kasia   20 czerwca 2020   Możliwość komentowania Naturalne mydła – czym różnią się od zwykłych? została wyłączona

Naturalne kosmetyki są coraz bardziej popularne i coraz większa jest świadomość na temat zasadności ich stosowania

Naturalne kosmetyki są coraz bardziej popularne i coraz większa jest świadomość na temat zasadności ich stosowania. Coraz więcej osób wie już, że chemiczne preparaty dają więcej szkody niż pożytku, a przy tym zastąpienie ich jest łatwe. Jest to szczególnie ważne w przypadku często stosowanych kosmetyków, a takimi niewątpliwie są mydła. Te dostępne w każdym sklepie, w kolorowych, pięknie pachnących kostkach, zdecydowanie są produktami, których warto się wystrzegać. Naturalne odpowiedniki są od nich o niebo lepsze. W czym znajduje to przejawy?

Doskonały skład naturalnych mydeł

Najważniejszą cechą odróżniającą mydła naturalne, które jeszcze do niedawna znaleźć można było tylko w wybranych sklepach (teraz na szczęście się to zmienia), od zwykłych, jest ich skład. W tych drugich znaleźć można liczne substancje chemiczne – zapachowe, konserwujące, spieniające oraz myjące. Ważną rolę odgrywają zwłaszcza składniki spieniające, na czele z SLS, która to substancja jest też znana z silnego wysuszania skóry, a nawet niejednokrotnie wspomina się, że jest ona rakotwórcza.

A z czego składają się mydła, które określa się mianem naturalnych? By możliwe było używanie takiej nazwy (sklepowe, chemiczne mydła de facto nie powinny się tak nazywać), muszą spełniać rygorystyczne normy dotyczące ich składów. Są to przede wszystkim oleje roślinne, często też masła roślinne, a także rozmaite inne dodatki, zawsze w pełni naturalne. Co ciekawe, historia wytwarzania takich produktów jest bardzo długa. Znane są na przykład mydła syryjskie, które wciąż wytwarzane są w miejscowości Aleppo według starożytnych receptur, całkowicie naturalnie. Jakość takich produktów jest nieoceniona, a wcale nie są one dużo droższe od chemicznych. W dodatku w ich składzie często można znaleźć składniki mające fantastyczny wpływ na skórę, jak olej laurowy działający antyseptycznie, antybakteryjne srebro koloidalne, rozgrzewający cynamon czy uspokajającą lawendę.

Jak działają?

Dzięki zawartości olejów roślinnych i maseł produkty te nie tylko myją skórę, ale też prawdziwie ją pielęgnują. Efekt nawilżenia obiecuje wielu producentów chemicznych kosmetyków, ale zazwyczaj nie można go zauważyć. W tym przypadku jest zupełnie inaczej. Działanie mydeł różni się też w zależności od dodatków, w jakie zostały wzbogacone, o czym było wspomniane wyżej.

Fantastyczne działanie tych produktów, ich delikatność i brak drażniącej chemii w składzie sprawia, że takie mydła można stosować niczym wszechstronne środki myjące. Świetnie nadają się do mycia nie tylko rąk, ale też całego ciała, a nawet twarzy. Doskonale spisują się także do prania delikatnych tkanin lub ubrań alergika.

Medyczny zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.freepik.com