Na własną firmę nigdy nie jest za późno


Masz 50 lub więcej lat? Nie masz pracy, chcesz zmienić obecną lub po prostu poszukujesz czegoś zupełnie nowego? Pomyśl o założeniu własnej firmy i wykorzystaj w niej kompetencje nabyte przez lata zawodowych doświadczeń.

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, od stycznia do kwietnia tego roku nowych przedsiębiorców zarejestrowano już ponad 100 tys. Nowych, co nie znaczy, że młodych, ponieważ firmy zakładają ludzie w różnym wieku, a ostatnimi czasy wśród nich jest coraz więcej osób dojrzałych.

Przemysław Kozak z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, współtwórca pakietu rozwiązań wspomagających aktywność zawodową ACTIV 50+ podkreśla, że warto promować przedsiębiorczość wśród osób po pięćdziesiątce, ponieważ prowadzenie własnej firmy:

  • pozwala stworzyć miejsce i warunki pracy takie, jakie chcemy oraz bardziej pozytywnie spojrzeć na własną aktywność zawodową;
  • daje szanse w pełni wykorzystać zgromadzone na przestrzeni lat doświadczenie zawodowe, posiadane talenty i umiejętności;
  • buduje motywację do pracy i jest źródłem większej satysfakcji z niej;
  • daje możliwość bardziej elastycznego kształtowania czasu pracy, co jednak nie zawsze oznacza pracę w mniejszym wymiarze godzin niż na etacie;
  • pozwala samemu dobierać współpracowników i kontrahentów;
  • sprzyja zwiększeniu dochodów osobistych, gdy firma generuje zyski;
  • nie jest takie straszne jakby się mogło wydawać.

Czy jednak na pewno warto pokusić się o bycie swoim własnym szefem? Kiełkujący w głowie pomysł na biznes można łatwo zweryfikować pod kątem jego szans na powodzenie. Własne zdolności do jej prowadzenia również. Pomoże w tym Nawigator przedsiębiorczości opracowany w ramach projektu ACTIV 50+.

1. Mnóstwo korzyści w jednym miejscu

Nawigator przedsiębiorczości powstał, by wesprzeć proces planowania i zakładania działalności gospodarczej oraz  zebrać w jednym miejscu wszelkie użyteczne informacje związane z otwieraniem własnej firmy. Zawiera rzeczywiste przykłady oraz zadania pomagające w zdefiniowaniu obszarów kluczowych dla prowadzenia własnej działalności gospodarczej, jak też liczne dodatki, takie jak Baza wiedzy (opisy kluczowych zagadnień związanych z prowadzeniem firmy), Słownik (zbiór kategorii, pojęć i terminów związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej) oraz Katalog przydatnych stron internetowych.

Warto wiedzieć, że ten konkretny Nawigator wyróżnia spośród podobnych rozwiązań całościowe podejście do tematu planowania i zakładania działalności gospodarczej. Podczas gdy niektóre narzędzia internetowe ograniczają się do opisów i oferują np. dodatkowo płatny wgląd w przykłady biznesplanów, rozwiązanie oferowane w ramach ACTIV 50+ bezpłatnie prowadzi przez cały proces zdobywania wiedzy, opracowania biznesplanu a także sposobów na jego krytyczną weryfikację. Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny, ponieważ tak jak nie każdy nadaje się do prowadzenia firmy, tak też nie każdy biznesplan przełoży się na sukces.

2. Fachowa pomoc

Nawigator jest narzędziem przejrzystym i funkcjonalnym. Skonstruowano go tak, by był przyjazny w odbiorze, również dla osób mniej obytych z nowymi technologiami. Zawarta w nim wiedza posegregowana jest na 6 modułów: Czym jest firma?; Ja i firma;  Pomysł na biznes; Opis przedsięwzięcia (biznesplan); Weryfikacja koncepcji firmy; Zakładanie działalności gospodarczej. Można przejść przez nie po kolei, poczynając od zagadnień wstępnych, ale można też skorzystać w sposób sekwencyjny z dowolnie wybranego modułu, który wydaje się nam bardziej przydatny czy interesujący w danym momencie.

Każdy moduł zawiera rzeczywiste przykłady oraz zadania praktyczne, pomagające sprawdzić się na każdym etapie planowania firmy. Wyniki zadań są automatycznie zapisywane w dokumencie o nazwie Plan Działalności, podzielonym na dwie części: Rozdział A - Dlaczego chcę mieć własną firmę i Rozdział B - Moja własna firma. Plan ten pozwala podsumować użytkownikowi jego oczekiwania i cele wobec planowanej działalności.

3. Nie tylko dla 50+

Choć Nawigator przedsiębiorczości promowany jest pod hasłem ACTIV 50+, nie trzeba mieć 50 lat, by móc z niego skorzystać. Co więcej, zawarta w nim wiedza jest raczej uniwersalna i przyda się na pewno osobom w każdym wieku, zwłaszcza tym, które nie mają czasu lub możliwości poszukiwania wskazówek w różnych źródłach. Warto wiedzieć, że Nawigator jest komplementarny z jeszcze dwoma rozwiązaniami wspomagającymi aktywność zawodową, tj. Testem kompetencji 50+ i Poradnikiem zarządzania wiekiem. To pierwsze pomaga osobom 50+ zdiagnozować i uzupełnić swoje aktualne kompetencje, drugie - wspomaga pracodawców w kierowaniu zróżnicowanymi wiekowo zespołami. W praktyce decyzja o założeniu firmy może być podjęta w wyniku diagnozy kompetencji przedsiębiorczych, uzyskanej w teście, a poradnik pomoże, gdy firma rozwinie się i potrzebować będzie pracowników.

4. Anonimowo i bezpłatnie

Nawigator przedsiębiorczości ACTIV 50+ jest całkowicie bezpłatny i anonimowy. Korzysta się z niego online w domowym zaciszu, bez konieczności podawania jakichkolwiek danych osobowych. Użytkownicy chcący uzyskać dostęp do jego pełniejszej wersji (zadania praktyczne, Plan Działalności) mogą się zarejestrować, podając swój adres e-mail.

Zachęcamy do skorzystania z naszego Nawigatora przedsiębiorczości jeszcze dzisiaj. Dostępny jest on na stronie nawigator.um.warszawa.pl

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA

Mieszkańców województwa mazowieckiego zainteresowanych założeniem firmy, w tym w szczególności osoby po 50. roku życia zapraszamy na spotkania poświęcone m.in. Nawigatorowi przedsiębiorczości ACTIV 50+. Podczas spotkań można będzie zasięgnąć wiedzy na jego temat, zadać pytanie ekspertom, dowiedzieć się jak oceniać swoje kompetencje przedsiębiorcze i zweryfikować pomysł na biznes pod kątem opłacalności.

Warszawa 21.05, godz. 12.00, Centrum Przedsiębiorczości Smolna, ul. Smolna 4
Ciechanów 27.05, godz. 15.00, Hotel Korona, ul. Sienkiewicza 70
Radom 3.06, godz. 15.00, Hotel Aviator, ul. Malczewskiego 18
Płock 9.06, godz. 15.00, Hotel Herman, ul. Sienkiewicza 30
Siedlce 16.06, godz. 15.00, Hotel Wersal Siedlecki, ul. Łukowska 74

Więcej informacji pod numerem telefonu: 22 40 66 100 wew. 29

Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

***

Artykuł powstał w ramach projektu ACTIV 50+ - instrumenty wspierające aktywność zawodową pracowników, prowadzonego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy na terenie województwa mazowieckiego, współfinansowanego ze środków UE.

ACTIV 50+ to pakiet rozwiązań wspomagających osoby dojrzałe w utrzymaniu zatrudnienia: Poradnik polityki zarządzania wiekiem w MŚP, Narzędzie diagnozujące kompetencje zawodowe osób pracujących 50+ oraz Nawigator przedsiębiorczości, wypracowany w partnerstwie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Akademii Leona Koźmińskiego i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.