Lista artykułów


Usługi Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej WUP w Warszawie

Centrum w Warszawie oferuje m.in.: poradnictwo zawodowe, indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym, indywidualne informacje zawodowe, konsultacje na odległość, zajęcia warsztatowe i spotkania informacyjne, zajęcia warsztatowe dla osób poszukujących pracy, zajęcia warsztatowe dla osób planujących karierę zawodową, zajęcia warsztatowe i spotkania informacyjne dla osób rozważających otwarcie działalności gospodarczej oraz pośrednictwo pracy w ramach sieci EURES

Czytaj dalej…


Raport końcowy projektu ACTIV 50+

Zapraszamy do zapoznania się Raportem końcowym z realizacji projektu innowacyjnego ACTIV 50+ - instrumenty wspierające aktywność zawodową pracowników, który zawiera opis produktów, jakie powstały w trakcie a także ich ocenę i rekomendacje zebrane podczas projektu.

Czytaj dalej…


Silna i aktywna - kobiecy punkt widzenia na sprawy zawodowe

Sprawdź w czym jesteś najlepsza. Jak długo być aktywną i cieszyć się pracą? Etat, spółdzielnia, a może wolontariat? Gdzie szukać pomocy, gdy kiepsko z pracą? Przedsiębiorczość jest kobietą - sukces w biznesie bliżej niż myślisz!

Czytaj dalej…


Relacja z konferencji Activ 50+

Osoby po 50. roku życia to bardzo często wykwalifikowani pracownicy, o których coraz chętniej konkurują pracodawcy - m.in. takie słowa usłyszeli uczestnicy konferencji Activ 50+. 13 maja 2015 roku sala w hotelu Sheraton w Warszawie wypełniła się osobami, którym nie jest obojętna sytuacja zawodowa osób w wieku 50+.

Czytaj dalej…


Na własną firmę nigdy nie jest za późno

Masz 50 lub więcej lat? Nie masz pracy, chcesz zmienić obecną lub po prostu poszukujesz czegoś zupełnie nowego? Pomyśl o założeniu własnej firmy i wykorzystaj w niej kompetencje nabyte przez lata zawodowych doświadczeń.

Czytaj dalej…


Jakich kompetencji nabywamy z wiekiem?

Dojrzały wiek pracownika wciąż nie jest w Polsce postrzegany jako atut. By znaleźć nową pracę lub utrzymać obecną, osoby dojrzałe powinny być szczególnie świadome swoich mocnych stron. Dzięki Testowi kompetencji 50+ mogą je łatwo zdiagnozować.

Czytaj dalej…


Zatrudniasz albo chcesz zatrudnić pracowników 50+?

Demografowie przewidują, że w 2035 r. co trzeci Polak będzie miał 60 lub więcej lat. Społeczeństwo starzeje się, wymuszając zmiany w strukturze zatrudnienia, systemie ubezpieczeń społecznych i całej gospodarce. Dotyczy to również pracodawców, którzy będą mieli do czynienia z coraz starszymi pracownikami. Przedsiębiorcy powinni się na to przygotować, a pomocne w tym może być zarządzanie wiekiem, podejście stosowane od kilkunastu lat na Zachodzie, które powoli wkracza także do Polski.

Czytaj dalej…


Dbasz o swój rozwój?

Choć wiele osób twierdzi, że życie zaczyna się po pięćdziesiątce, na polu zawodowym dojrzały wiek nie zawsze jest atutem, szczególnie w Polsce, gdzie pracownicy zwalniani są często zaraz po przekroczeniu progu 45-50 lat. Chcąc wesprzeć ich zawodową aktywność, wystarczy odpowiednie ukierunkowanie, dokształcenie oraz umiejętne wykorzystanie mocnych stron. Pomoże w tym pakiet rozwiązań wspierających ACTIV 50+, stworzony w partnerstwie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy z Akademią Leona Koźmińskiego i Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.

Czytaj dalej…