Zatrudniasz albo chcesz zatrudnić pracowników 50+?

Dowiedz się jak wykorzystać ich potencjał z Poradnika zarządzania wiekiem ACTIV 50+


Demografowie przewidują, że w 2035 r. co trzeci Polak będzie miał 60 lub więcej lat. Społeczeństwo starzeje się, wymuszając zmiany w strukturze zatrudnienia, systemie ubezpieczeń społecznych i całej gospodarce. Dotyczy to również pracodawców, którzy będą mieli do czynienia z coraz starszymi pracownikami. Przedsiębiorcy powinni się na to przygotować, a pomocne w tym może być zarządzanie wiekiem, podejście stosowane od kilkunastu lat na Zachodzie, które powoli wkracza także do Polski.

Zarządzanie wiekiem obejmuje cały szereg rozwiązań pozwalających pracodawcy optymalnie wykorzystać potencjał pracowników w różnym wieku. W szczególności dotyczy ono pracowników 50+, pozwala utrzymać ich produktywność, a także wykorzystać atuty związane z wiekiem.

Najważniejszy atut pracownika 50+ to wiedza pragmatyczna, której nie da się zdobyć w najlepszych nawet szkołach. Ta bezcenna, zdobywana latami wiedza nie tylko służy firmie, ale może być przekazywana młodszym pracownikom - mówi Tomasz Schimanek, ekspert Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, współautor poradnika zarządzania wiekiem, stworzonego w ramach projektu ACTIV 50+. Pracownik 50+ z reguły ceni sobie również stabilność zatrudnienia, posiada doświadczenie w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych, ma często unikalne, doskonalone przez lata umiejętności - dodaje Schimanek. Cała sztuka polega na tym, jak te atuty wykorzystać z pożytkiem dla firmy i całego zespołu pracowniczego. W tym pomóc może nasz poradnik.

Poradnik wyjaśnia, dlaczego warto stosować zarządzanie wiekiem, pokazując korzyści dla pracodawcy oraz pracowników. Przedstawia instrumenty zarządzania wiekiem, od bardzo prostych, nie wymagających nakładów, do kompleksowych rozwiązań strategicznych. W poradniku są także przykłady polskich firm stosujących zarządzanie wiekiem oraz wiele porad i informacji pomocnych dla pracodawców zainteresowanych tą tematyką.

Zapraszamy do pobrania bezpłatnie poradnika ze strony www.activ50plus.pl oraz do kontaktu z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce: www.filantropia.org.pl

Małe i średnie firmy z Mazowsza zapraszamy na spotkania poświęcone poradnikowi zarządzania wiekiem: Płock 29.05, Radom 23.06. Więcej informacji: 22 40 66 100 wew.29.